Ako, kedy, koľko a akých tekutín piť počas dňa - Zdravie bez liekov
Language
Blog - detail

Ako, kedy, koľko a akých tekutín piť počas dňa

04.03.2021 14:50
napísal admin
(počet komentárov: 0)
Správny pitný režim

Ponúkam Vám najnovšie poznatky od Japoncov, ktorí sú vo výskume vody a jej pitia najlepší na svete. Tieto poznatky sprostredkovala členom Coral Clubu prof. O. Butakova vo svojich najnovších kurzoch.

 

Koľko tekutín treba vypiť počas dňa?

To závisí od váhy človeka. Na jeden kilogram váhy je to 0,03 litra tekutín. Takže 80kg vážiaci človek má vypiť 2,4 litra tekutín. Z tohto množstva by približne 1,5 l mala tvoriť zásaditá voda.

 Zvyšok tvoria ďalšie nápoje, ako sú napríklad džúsy, ovocné šťavy, minerálky, kefír, káva a pod. Taktiež prijímame potraviny, ktoré obsahujú vodu, ako sú polievky, zelenina, ovocie a pod.

Po fyzickej námahe treba zvýšiť príjem tekutín. Ľudia, ktorí majú v tele viac tuku, by mali vypiť o 20% menej tekutín, teda 0,024 litra na kilogram ich váhy. Lebo tuk je skoncentrovaná voda a energia.

Starí ľudia by mali piť vodu ráno po dúškoch dovtedy, kým idú prvý krát na toaletu. Následne už počas dňa len dopĺňajú toľko vody, koľko vymočili.

 

Prečo piť zásaditú vodu?

Zakyslenie organizmu súvisí s veľkým množstvom chorôb a onkologických ocherní. Odstrániť zakyslenie a následne si ho udržať je veľmi obtiažne len pomocou stravy. Oveľa rýchlejšie to docielite najmä pitím zásaditej vody.

 

Ako správne vypiť počas dňa 1,5 l zásaditej vody?

O tom, čo je to zásaditá voda sa viac dočítate v mojom e-booku o Vode, v odseku o pH parametre vody.

Zásaditá voda sa pije iba keď je žalúdok prázdny, teda nalačno!

Dospelí by mali vypiť ráno nalačno 600-640ml zásaditej vody po dúškoch v priebehu jednej hodiny (nie naraz!). Vodu je najlepšie piť teplú (36,7°C, max. 40°C). Teplá voda urýchľuje procesy v tele.

Pri zvýšení teploty vody o 10°C sa výmena látok zvýši 2-3krát. Mnohonásobne sa zvýši aktívna premena prvkov a ich vzájomné ovplyvňovanie.

Naopak studená voda sa musí najprv v žalúdku ohriať na 36,7°C, až následne pokračuje ďalej cez tenké do hrubého čreva. Nemali by ste piť ani vodu s bublinkami, pretože pri jej ohriatí v žalúdku sa z nej uvoľňujú plyny, ktoré následne spôsobujú rôzne problémy.

 

Ako si počas dňa rozdeliť 1,5 l zásaditej vody:

   3x 200ml ráno nalačno (napr. 7-8h),
teda min. 30minút pred raňajkami (ide o tzv. premývanie obličiek)
   1x 200ml cca 1,5h po raňajkách a zároveň min. 30minút pred ďalším jedlom (desiatou) (napr. o 10h zásaditá voda a o 10:30h desiata)
   1x 200ml cca 1-1,5h po desiate a zároveň min. 30minút pred ďalším jedlom (obedom) (napr. o 11:30h zásaditá voda a o 12h obed)
   1x 200ml cca 2-3h po obede a zároveň min. 30minút pred ďalším jedlom (olovrant) (napr. o 15h zásaditá voda a o 15:30h olovrant)
   1x 200ml cca 1-1,5h po olovrante a zároveň min. 30minút pred ďalším jedlom (večerou) (napr. o 17:00h zásaditá voda a o 17:30-18:00h večera)

 

Tento celodenný postup je síce možno náročnejšie dodržať, ale je stále lepšie sa mu aspoň priblížiť, ako nerobiť vôbec nič. Hlavne ak už poznáte dôvod, aký to má vplyv na Vaše zdravie.

Časy si samozrejme môžete prispôsobiť podľa Vášho denného režimu. Najlepšie je mať pripravenú koralovú vodu na nočnom stolíku, aby ste ráno hneď po zobudení vypili prvých 200ml. Táto voda bude síce izbovej teploty, ale ďalšie 200ml + 200ml si už môžete ohriať na spomínaných 36-40°C. Najjednoduchšie je rozriediť už pripravenú koralovú vodu izbovej teploty s horúcou vodou z rýchlovarnej konvice.

Medzi tým samozrejme môžete piť, avšak len kyslé nápoje. Piť  zásaditú vodu treba len do cca 18h a potom až ráno nalačno. Rovnako jesť posledné jedlo dňa, by ste mali stihnúť do cca 18h. Nasledujúce jedlo by ste mali prijať až po viac ako 12-tich hodinách a po vypití spomínaných 600-640ml teplej vody.

 

Aké tekutiny piť počas dňa?

Počas dňa môžete piť zásadité aj kyslé nápoje.

Počas jedla a hneď po jedle je treba piť kyslé nápoje (pH menej ako 7), ale iba v malom množstve. Sú to napríklad šťava z kompótu (v Poľsku v niektorých reštauráciách ponúkajú kompótovú šťavu zdarma k obedu), kyslé minerálne vody, čierny alebo ovocný nesladený čaj. Čerstvé ovocné šťavy sú väčšinou taktiež kyslé a preto vhodné na pitie počas jedla, alebo po jedle.

Kyslých nápojov je veľa (rôzne koly, sladené nápoje, alko aj nealko pivo atď.), avšak treba pozerať aj ich zloženie a vhodnosť (veľa cukru, farbív, konzervantov a pod.).  Ak pijete kávu, tak radšej bez mlieka, bez cukru a po jedle.

 Ak užívate počas dňa výživové doplnky, je vhodné ich zapíjať kyslými nápojmi počas jedla, alebo po jedle.

 

Zásadité nápoje (pH viac ako 7) sa pijú nalačno a kyslé počas a po jedle. Podľa slovenskej normy by mala byť voda z vodovodu zásaditá. Jej problémom však je, že obsahuje chlór a jeho zlúčeniny a na väčšine územia Slovenska je tvrdá. Odporúča sa preto túto vodu pred pitím prevariť. Zvýšiť pH a ORP takejto vody môžete tak, že do takto pripravenej vody doplníte koralový prášok Coral-Mine alebo antioxidant H-500.

 Na prípravu zásaditej vody môžete použiť aj citrón. Pridaním čerstvej citrónovej šťavy do prevarenej vody síce získate kyslú vodu, avšak tá sa po vypití správa v organizme ako zásaditá! Takúto citrónovú vodu treba taktiež piť len na prázdny žalúdok. Je to kvôli tomu, aby sa nezriedila žalúdočná kyselina, ktorá sa vytvára v žalúdku vždy keď niečo zjeme.

Ak by sa pila zásaditá voda počas jedenia, koncentrácia žalúdočnej kyseliny by sa znížila a došlo by k spomaleniu trávenia, prípadne k jeho prerušeniu. Zásaditá voda sa preto má piť najneskôr 30 minút pred jedlom a cca 1,5-2 hodiny po jedle. Závisí to od toho, čo sme jedli a ako rýchlo nám pôsobia tráviace enzýmy. Po jedení mäsa to môže byť u niektorých ľudí interval až 3 hodiny. Pre rýchlejšie trávenie je vhodné po jedle užiť podporné fermenty (napr. Papaya). Podrobne, ako treba jesť, čo treba jesť a ako prebieha trávenie sa dočítate napr. v článku známej slovenky Antónie Mačingovej.

Bohužiaľ na našich minerálnych vodách a ostatných nápojoch výrobcovia neudávajú hodnotu pH. Ostáva Vám jedine zmerať si nápoje ktoré bežne pijete prístrojom zvaným pH meter. Najjednoduchšie preto je pripraviť si túto zásaditú vodu pomocou koralového prášku Coral-Mine

 

Ako si správne pripraviť koralovú vodu Coral-Mine?

Jeden malý sáčok Coral-Mine vhodíme do 1,5 litra vody. Najlepšie je použiť vychladenú prevarenú vodu z vodovodu. Prevarením sa odstráni z vody anorganický vápnik, ktorý by sa inak usadil vo vašom organizme, hlavne na cievach. Počkáme cca 10 minút a voda je pripravená na pitie. V takejto vode máte všetky potrebné minerály v organickej forme, ktoré majú vysokú vstrebateľnosť, samozrejme aj organický vápnik. Sáčok Coral-Mine môžeme dávať aj do menšieho množstva vody. Voda tak bude viac koncentrovaná, zvýši sa aj jej pH a ORP (viac v e-booku o vode).

Voda so sáčkom Coral-Mine môže v prevarenej vode vytvoriť biely „zákal“ v celej vode. Takúto vodu nazývajú v Coral Clube „mlieko mora“ a je veľmi vhodná na pitie.

 

Prečo sa Vám chce piť počas jedla?

Objem žalúdka v pokojnom stave je cca 350ml. Žalúdok sa však dokáže príjmom veľkého množstva jedla a pitia zväčšiť až 20-násobne!

Ak teda zjete napr. 500ml jedla, chce sa Vám piť, pretože ste sa nenapili dostatočne pred jedlom. Ale ak sa napijete počas jedenia, voda už ostáva v žalúdku a neprechádza ďalej do čriev, lebo žalúdok sa už pri výrobe žalúdočnej kyseliny uzavrel a neprepúšťa vodu. Ak takto ďalej jete a pijete, žalúdok začne tlačiť na pankreas (podžalúdkovú žľazu). Pankreas začne vytláčať inzulín, čo spôsobuje, že máte stále hlad a jete a pijete preto ešte viac. Nedostávate signál, že ste sýty. Toto vedie k zoslabeniu trávenia, ktoré sa tým predlžuje na cca 4-5 hodín.

Pitie počas jedla Vám teda neprinesie žiadaný efekt uhasenia smädu. Počas jedenia, alebo po jedle, by ste mali vypiť maximálne 100-500ml kyslého nápoja.

 

Účinnejšie odsránenie zakyslenia organizmu.

Pri takomto rannom pití vody dôjde už behom 1-2 mesiacov k prečisteniu viacerých orgánov a optimálnej hydratácii organizmu.

Japonci odporúčajú pre účinnejšie zníženie zakyslenia organizmu okrem pitia koralovej vody Coral-Mine (ráno nalačno 3x 200ml), doplniť do nej pri rannom premývaní obličiek ešte antioxidant H-500 a aktívny draslík Pentokan, nasledovne:

   200ml teplá koralová voda Coral-Mine

   200ml teplá voda s rozpusteným H-500 (otvoriť kapsulu a prášok vysypať do vody)

   200ml teplá voda s Pentokanom (šumivá tabletka)

   Coral Club kvôli tomu vytvoril balíček HydraMax. V ktorom je mesačná dávka produktov koralová voda + H-500 + Pentokan. A prečo je draslík z produktu Pentokan pre nás taký dôležitý, si pozrite v tomto krátkom videu (video má slovenské titulky a trvá cca 4 minútky).

 

 

RECEPT na omladenie organizmu vodou.

Tento recept odporúča osobne riaditeľ Coral Clubu Leonid Lapp a rovnako aj autor produktov H-500 a Pentocan, Robert Thiedemann:

  • Večer si do 1 litra prevarenej čistej vody dať 1 sáčok Coral-Mine, do rána takto získa voda dlhším lúhovaním svoje maximálne dobré vlastnosti
  • Ráno odlejte 0,5 litra tejto vody do druhej fľaše a pridajte do nej:
    • 2-3 kapsule H-500 (otvoriť kapsulu a prášok vysypať do vody)
    • a po 20 minútach ešte doplňte 1 šumivú tabletu Pentocan

Volajú to „ranná vnútorná sprcha“ pre organizmus, ktorá Vám dodá veľa energie a omladí Vás „o 15-20 rokov“.

 

Teraz už viete, že aj pitím dobrých nápojov v nesprávnom čase, si môžete nechtiac uškodiť.

Vaša Dušana :)

  

Od roku 2008 som členom medzinárodného Coral Clubu, ktorý sa špecializuje na zdravý životný štýl. Pomocou mnou odskúšaných prírodných biologicky aktívnych výživových doplnkov a mnohých skúseností a vedomostí o prírodných
a alternatívnych metódach, naučím aj Vás, ako sa účinne
a jednoducho postaráte o zdravie seba a svojich blízkych.

Autorka e-booku Všetko, čo ste možno o vode nevedeli, alebo aká voda je vhodná na pitie
a e-booku 4+2 kroky ku zdraviu bez liekov.

 

 

[V článku sú použité voľne preložené informácie z ruských prednášok prof. O. Butakovej z Coral Clubu, určené členom Coral Clubu.]

Späť

Nemáte žiaden produkt vo Vašom košíku.