Horčík (Mg) najdôležitejší minerál - Zdravie bez liekov
Language
Blog - detail

Horčík (Mg) najdôležitejší minerál

16.12.2021 10:57
napísal admin
(počet komentárov: 0)
Magnézium pre zdravie človeka

Horčík je najdôležitejší minerál pre človeka a jeho zdravie. Horčík možno v prírode vidieť voľným okom hlavne vo forme anorganických kryštálov. Spolu so sodíkom, vápnikom a draslíkom tvorí štvoricu základných minerálov v tele.

Spotreba horčíka v tele človeka pre fungovanie rôznych orgánov je vyššia, ako jeho súčasné dopĺňanie potravinami.

Človek potrebuje denne 5mg horčíka na kg svojej váhy. U priemerného dospelého človeka je to teda 400mg denne. Skutočný denný príjem jedlom je však o polovicu menší.

Klinické príznaky nízkej úrovne horčíka v tele sa podľa štatistík vyskytujú u 40-72% ľudí žijúcich v USA, u 25% ľudí žijúcich vo Francúzku a u 40% ľudí v Nemecku.

 

Až u 85% ľudí, ktorí prekonali infarkt, bol zistený deficit horčíka (Mg)!

 

Stratu horčíka je ťažké diagnostikovať

Hlavné zásoby horčíka sa nachádzajú v kostiach 60% a svaloch 20%. Krv transportuje horčík medzi tkanivami.

Keď sa koncentrácia horčíka v krvi zníži, telo si ho začne brať zo zásob, teda z kostí a svalov, kde je už spracovaný a uložený v ionizovanej forme. Preto sa následne objavia svalové kŕče, letargia, únava ešte skôr, ako krvný test ukáže, že je v tele nedostatok horčíka.

Horčík je základným prvkom aj pre život rastlín. Je ich zelenou krvou. Vo vzorci hemoglobínu základ tvorí železo, vo vzorci chlorofilu, základ tvorí horčík (Mg). Deficit horčíka v rastlinách sa prejavuje svetlými škvrnami na ich listoch.

 

 

Kde je uložená energia v tele človeka?  

V tajomných mitochondriách, ktoré kedysi boli baktériami ale teraz slúžia človeku. Mitochondria - to je elektráreň pre výrobu energie v bunke.

 

Dôležitosť horčíka pre človeka a prejavy jeho deficitu

Hypomagneziémia – to je vedecký názov používaný pre nedostatok horčíka. Niekedy sa nedostatok horčíka stáva zdrojom vážnych zdravotných problémov. Aby sme pochopili jeho dôležitý význam, stačí sa pozrieť, ako vplýva napríklad na duševné zdravie. Základným prejavom chýbajúceho horčíka sú zvýšená úzkosť, emocionálna devastácia, apatia a depresie. Preto sa pri strese odporúčajú produkty s vysokým obsahom horčíka.

Horčík má veľký význam pre zdravie človeka. Pomáha telu prekonávať bolesti, nervovému systému vyrovnať sa so stresom, srdcu biť v správnom rytme.

Význam tohto minerálu pre človeka je možne len ťažko doceniť. Prispieva nielen k tvorbe svalov a kostí, ale zabezpečuje aj optimálne fungovanie najdôležitejších telesných systémov. Prítomnosť horčíka je potrebná pre viac ako 600 bunkových reakcií.

Podceňovať by ste nemali ani vlastnosti horčíka, ako je stabilizácia krvného cukru a znižovanie cholesterolu. Jeho nedostatok spôsobuje zvýšenú degradáciu v kolagénových tkanivách a chrupavkách. Dochádza k porušeniu pomeru kolagénu a elastického vlákna a spomaleniu syntézy všetkých štrukturálnych molekúl v spojivovom tkanive.

Takmer 60% z celkovej spotreby horčíka v tele sa minie na jeho uloženie v kostiach. To ukazuje aký veľký je jeho význam pre ich kvalitu, hustotu a prevenciu pred osteoporózou. Človek s jeho pomocou získava energiu z potravy. Horčík sa podieľa tiež na získavaní bielkovín z aminokyselín. A to je len malý zoznam procesov s jeho účasťou.

 

Ako zistiť deficit horčíka v organizme?

Tu sú uvedené najčastejšie príznaky nedostatku horčíka:

 • KŔČE A SPAZMY V KONČATINÁCH
  Dôležitú úlohu hrá  horčík pri budovaní svalov. Najviac je to vidieť keď v svaloch horčík chýba.  Vznikajú svalové kŕče a ich bolestivé kontrakcie, pocity mravenčenia v rukách a nohách, necitlivosť.
 • MALÁ HUSTOTA KOSTÍ
  Následkom nedostatku horčíka sa môže vyvinúť závažné ochorenie - osteoporóza.
 • BOLESTI HLAVY
  Migrény sa často pozorujú u ľudí s diagnostikovanou hypomagneziémiou., t.j. nedostatkom horčíka.
 • PROBLÉMY SO SRDCOM A CIEVAMI
  Tento najdôležitejší systém tela človeka okamžite reaguje na nedostatok horčíka zvýšením tlaku, rýchlym tlkotom srdca, bolesťou v srdci a pravdepodobnosťou vzniku srdcového infarktu alebo mozgovej príhody.
 • ŽALÚDOK A ČREVO
  Poukazujú na nedostatok horčíka svojou nepravidelnou prácou. Okrem kŕčov v črevách vznikajú problémy aj so stolicou.
 • Vznikajú tiež časté ZMENY NÁLAD, chronická únava, psychické a fyzické vyčerpanie.
  Dochádza k neustálej strate sily.

 • PODRÁŽDENOSŤ, NESPAVOSŤ
  V niektorých prípadoch sú pozorované problémy so spánkom, a aj keď je možné zaspať, úľava neprichádza ani po spánku.

 

Všetky uvedené znaky sa negatívne odrážajú aj vo vzhľade človeka. Je to vidieť na stave pokožky, nechtov a vlasov. Následkom straty horčíka v organizme vzniká aj deficit zinku, medi, vápnika, draslíka, kremíka a následne ich zámena za ťažké kovy - olovo, hliník, kadmium...

 

Vlastnosti  horčíka v skratke:

 • Normalizuje prácu kardiovaskulárneho systému, udržuje zdravé cievy
 • Stabilizuje srdcovú frekvenciu a zabraňuje tvorbe krvných zrazenín v cievach
 • Dôležitý je pre pohybový aparát, najmä pre kostno-svalové tkaniva, tiež pre zuby, nechty, vlasy
 • Normalizuje syntézu enzýmov, výmenu bielkovín, lipidov a nukleových kyselín
 • Stimuluje tvorbu ADP (Energia sa uvoľňuje pri hydrolytickom štiepení molekuly kyseliny trihydrogenfosforečnej z molekuly ATP, pričom vzniká adenozíndifosfát - ADP), preto je nevyhnutný pri športe, fyzickom a nervovom strese
 • Obnovuje normálnu prevádzku imunitného systému
 • Udržuje rozpustené soli v moči a už malé koncentrácie horčíka zabraňujú tvorbe kameňov v obličkách
 • Neutralizuje toxíny v pečeni, ochraňuje pred radiáciou, ťažkými kovmi (napr. olovom)
 • Chráni organizmus pred stresom izoláciou silných nervových impulzov, pomáha znižovať nervozitu a podráždenosť
 • Reguluje pamäť
 • Všetky energetické procesy prebiehajú s jeho účasťou

 

Organizmus slabo vstrebáva horčík a intenzívnejšie sa ho zbavuje:

 • pri cukrovke 2. typu
 • pri chronickej hnačke (dochádza k vymývaniu horčíka zo žalúdka)
 • pri niektorých poruchách trávenia, ako je celiakia (alergia na lepok)
 • pri vyoperovanej štítnej žľaze
 • pri zvýšenom pití alkoholických nápojov
 • pri užívaní určitých liekov, ako sú estrogény, betablokatóry, cytostatika, diuretiká - teda močopudné lieky. Ak užívate lieky, skontrolujte si aké majú negatívne účinky (napr. na tlak sa predpisujú lieky často aj s močopudnými účinkami)
 • pri užívaní antikoncepcie, pití kávy a čierneho čaju
 • pri nadmernom sladení (cukor spôsobuje vylučovanie horčíka močom)

 

Ak si chcete rýchlo overiť stav horčíka vo Vašom organizme, urobte si krátky TEST >>

Kedže cukor vyplavuje z tela horčík, je dobré poznať jeho hladinu.
Urobte si rýchle testy a zistite Vašu závislosť na cukre:

Krátky TEST na závislosť od cukru 1. typu >>

Krátky TEST na závislosť od cukru 2. typu >>

Krátky TEST na závislosť od cukru 3. typu >>

A keďže horčík chráni organizmus aj pred stresom a vyčerpaním, urobte si TEST aj na posúdenie Vášho psychického stavu a úrovne Vášho stresu >>

 

Ako sa vysporiadať s nedostatkom horčíka

Nedostatok horčíka je zákerná vec. Nemusí sa nijako prejavovať, až kým nepríde k problémom. Odďaľovať jeho identifikáciu je preto dosť nebezpečné. Je potrebné venovať osobitnú pozornosť príznakom nedostatku tohto minerálu a ak ich zistíte, okamžite vyhľadajte lekára.

Nedostatok horčíka nie je možné nahradiť spoliehaním sa len na stravu. Potraviny s vysokým obsahom horčíka majú vysoký obsah kalórií a tí, ktorí si kontrolujú váhu, by ich mali používať opatrne.

 

Zoznam potravín s vysokým obsahom horčíka

Ľudské telo pre svoju normálnu prácu potrebuje denne asi 300-400 mg horčíka. Horčík si telo nedokáže vyrobiť samo, teda dá sa doplniť len potravinami a výživovými doplnkami. To znamená, že v svojej strave je potrebné mať zaradené produkty s čo najvyšším obsahom horčíka.

 1. Tmavá čokoláda

100g tohto produktu obsahuje 152mg horčíka. Tým sa ale benefity tmavej čokolády nekončia.  Je aj zdrojom mangánu, medi, železa a vlákniny. Najvyšší obsah týchto prvkov je však v čokoládach, kde má kakao podiel minimálne 70%. Čím je tento ukazovateľ vyšší, tým je produkt užitočnejší.

 1. Avokádo

Toto výživné ovocie obsahuje v 100g plodu 29mg horčíka. Ďalšie živiny nachádzajúce sa v avokáde sú draslík, vitamíny a vláknina.

 1. Všetky orechy obsahujú aj horčík

Najviac horčíka obsahujú kešu orechy. 100g obsahuje 292mg horčíka. Mierne menej majú mandle s obsahom 286mg / 100g produktu. A 100g cédrových orechov poskytuje 251mg horčíka.

 1. Syr tofu

Obsahuje 53mg horčíka na 100g, čo je približne 13% dennej potreby človeka. Tofu je zároveň bohaté na bielkoviny, železo, draslík a mangán.

 1. Semená obsahujú tiež veľa horčíka

Surové tekvicové semienka ho majú 535mg, sezamové semienka od 350 do 400mg, hrášok a slnečnica obsahuje 120 - 130mg horčíka.

 1. Celozrnné potraviny

Nemleté ​​obilniny obsahujú aj horčík. Napríklad v pohánke je to 51mg na 100g, v hnedej ryži je 39mg, v bulgure 32mg horčíka. Väčšina celých zŕn je bohatá na vlákninu, mangán a selén. Nie je v nich lepok.

 1. Ryby

Väčšina rýb má vysoký obsah horčíka. Ryby obsahujú obrovské množstvo ďalších látok potrebných pre telo.

 1. Banány

Tieto plody obsahujú veľa draslíka, ktorý zabraňuje srdcovým ochoreniam. Ale horčíka v nich nie je o nič menej, napríklad v jednom veľkom banáne je ho 37mg, čo je rovných 9% dennej potreby človeka.

 1. Listová zelenina

Zelené listy rastlín sú mimoriadne užitočné aj preto, že obsahujú veľa horčíka. Najviac horčíka  až 103mg obsahuje šťavel. V špenáte je 87mg, a v rukole 47mg. Z listovej zeleniny možno získať aj mangán, železo, vitamíny A, C a K.

 1. Strukoviny

Rastliny z čeľade strukovinových sú pre telo veľmi prospešné, obsahujú množstvo živín a výnimkou nie je ani horčík. Napríklad bežný hrášok obsahuje v 100g produktu 30mg horčíka a vo fazuli  je ho asi 70mg.

 

Bylinky obsahujúce veľa horčíka.

Mnohé bylinky a koreniny sú bohaté na horčík a je veľmi jednoduché tento minerál z bylín získať. Toto je najjednoduchší spôsob, ako dodať telu horčík – uvarte si čaj s niektorou z týchto bylín a vypite ho.

 1. Tymian. Obsahuje približne 317mg horčíka a 200 kalórií na porciu. Stačí použiť čerstvý tymian, keďže sušená bylinka neobsahuje toľko horčíka. Táto bylinka má jemnú citrónovú vôňu a je vhodná na jedlá z hydiny a rýb.
 2. Kôpor. Táto bylinka obsahuje 357mg horčíka a 200 kalórií na porciu. Kôpor sa hodí k mnohým jedlám, vrátane uhoriek, jogurtu, pstruha, lososa a vajec.
 3. Bazalka. Táto bylinka obsahuje 556mg horčíka a 200 kalórií na porciu. Je široko používaná v talianskej kuchyni. Áno, a tu ju poznajú a milujú, používajú ju na prípravu šalátov, teplých jedál a dokonca aj na pečenie chleba.
 4. Koriander. Ak neviete, čo je koriander, spomeňte si na koriander, bylinku podobnú petržlenu. Takže hľa, zeleň rastliny sa volá koriandra a jej semená sú koriander.

V Rusku sa predtým piekol chlieb Borodino, na bochníku bol vždy koriander. Koriander je považovaný za korenie a vždy sa dá kúpiť. Čerstvý koriander obsahuje približne 498mg horčíka a 200 kalórií na porciu. Používa sa na prípravu polievok, pridáva sa pri pečení chleba, vypráža sa s ním zelenina a pridáva sa  do zmesí na palacinky.

 1. Mäta. Obsahuje približne 422mg horčíka a 200 kalórií na porciu. Skvelú chuť dodá ovocným šalátom, jogurtom, rôznym pekárskym a cukrárskym výrobkom. Táto bylina je užitočná a príjemná na žuvanie, osvieži dych.

Používajte tieto bylinky vo svojej strave, varte si z nich čaj a zvýšte tak horčík v svojom tele.

 

Odporúčané prírodné výživové doplnky na doplnenie horčíka a vápnika:

 

Vedeli ste, že vysoká vstrebateľnosť účinných látok z výživových doplnkov, sa dosahuje v organizme človeka iba vtedy, ak boli tieto látky vyextrahované priamo z rastlín a živočíchov ? Sú teda vo výživových produktoch obsiahnuté v organickej forme. Ak teda používate nejaké výživové doplnky, skúste zistiť v popise, z čoho boli získané. Anorganický Mg môže napr. vyvolať hnačky, zvracanie, alebo bolestí brucha.

 

V ponuke Coral Clubu sú tri rôzne produkty s horčíkom:

Coral Magnesium = vhodný ak potrebujete zabezpečiť hlavne plnohodnotné fungovanie kardiovaskulárneho systému (znížiť krvný tlak a nadmernú srdcovú frekvenciu) a znormalizovať funkcie nervovo-svalového tkaniva.


Ca-Mg Complex = obsahuje optimálny pomer vápnika a horčíka, bór, vitamíny D3 a K2. Táto kompozícia pomáha vápniku efektívne sa začleniť do kostného tkaniva a tak zabrániť vzniku osteoporózy. Zároveň tento produkt rýchlo reaguje na kŕče a zmršťovanie svalov, ktoré vznikajú pri nárazových stratách Mg a Ca v organizme.

MagiCal = obsahuje najvyššie množstvo vápnika a horčíka v jednej tabletke. Okrem nich obsahuje ešte železo, mangán, meď a chróm. Táto kompozícia zabraňuje rozvíjaniu chorôb spojených s deficitom vápnika, pri vývoji kosti a zubov. Odporúča sa užívať po zlomeninách.

Výber vhodného produktu je teda len na Vás, podľa Vašich problémov.

 

Vedeli ste, že výživové doplnky je lepšie počas roka striedať (mesačne, príp. po baleniach) a neužívať vždy ten istý produkt. Pre telo je lepšie užívať rôznorodé prípravky a nie jeden stále dookola. Nezabudnite dodržiavať aj odporúčané dávkovanie a najvhodnejší čas pre užitie (uvedené na obale každého produktu).

 

Coral Magnesium je špeciálne vyvinutý minerálny komplex obsahujúci horčík vo forme taurátu (organická zlúčenina s aminokyselinou taurín) a glycinátu (organická zlúčenina s aminokyselinou glycínom).

Horčík v týchto organických formách je pre organizmus obzvlášť prospešný, keďže takáto kombinácia je synergiou, čiže takouto kombináciou, pri ktorej sa zosilňujú priaznivé účinky každej zložky. Vysoká vstrebateľnosť horčíka v tomto výrobku sa dosahuje zlúčením organických foriem glycinátu a taurátu.

Glycín a horčík pomáhajú zlepšovať cerebrálnu cirkuláciu, čím spomaľujú procesy predčasného starnutia. Kombinované pôsobenie taurínu a horčíka sa zameriava na zvýšenie produkcie energie a zlepšenie výživy pre bunky.

Vo všeobecnosti prípravok zabezpečuje plnohodnotné fungovanie kardiovaskulárneho systému a normalizuje funkcie nervovo-svalového tkaniva. Pre zdravie srdca je prospešný tým, že znižuje krvný tlak a nadmernú srdcovú frekvenciu.

Keď sa nedostatok horčíka-magnézia ešte neprejavil vo vašom organizme, potom sa Vám oplatí absolvovať mesačnú kúru výživového doplnku s obsahom horčíka v bezpečnom množstve 300-400mg.

ZLOŽENIE PRODUKTU: 1 kapsula obsahuje = 150mg magnézia = 36% odporúčanej dennej dávky

ODPORÚČANÉ DÁVKOVANIE: dospelý 1-2 kapsule denne počas jedla

 

Ca-Mg Complex obsahuje optimálny pomer vápnika a horčíka. Horčík dávkuje príjem a vylučovanie vápnika. Bez Mg je absorpcia Ca nemožná. Obsahuje aj kremík ktorý sa podieľa na vytváraní pevnej štruktúry kostí a chrupaviek v procese mineralizácie kostných tkanív. Ďalej kremík bráni prenikaniu „zlého“ cholesterolu do krvi a nedovoľuje mu usadzovať sa na stenách ciev.

Komplex obsahuje aj bór ktorý spolu s kremíkom a vitamínom K a D zvyšuje vstrebávanie a stimuluje výmenu vápnika, horčíka a fosforu, zabraňuje strate horčíka a vápnika cez obličky. Podieľa sa na premene vitamínu D na jeho najaktívnejšiu formu.

Komplex Ca-Mg obsahuje aj vitamín K2 ktorý rozpúšťa tuky a v ľudskom tele sa vyrába v črevách. Podieľa sa na syntéze zloženej krvnej bielkoviny protrombinu, na zrážaní krvi, podporuje zdravý stav stien ciev. Spolu s horčíkom sa zúčastňuje v tvorbe ATP a premene cukru na glykogén, vďaka čomu sa zosilňuje energetická výmena. Vitamín K2 pomáha vápniku správne sa včleniť do kostného tkaniva. Obsahuje aj vitamín D3 ktorý pomáha organizmu ochrániť blany nervových buniek pred poškodením. Výmena vitamínu D3 a vápniku pomáha zlepšiť činnosť štítnej žľazy.

ZLOŽENIE PRODUKTU: 1 kapsula obsahuje

= 150mg vápnika (calcium) = 12% odporúčanej dennej dávky

= 50mg magnézia = 12% odporúčanej dennej dávky

= 75mcg vitamín K2 = 63% odporúčanej dennej dávky

= 3,75mcg vitamín D3 = 19% odporúčanej dennej dávky

ODPORÚČANÉ DÁVKOVANIE: dospelý 2 tabletky 2x denne počas jedla

 

MagiCal je unikátny prírodný komplex morských sedimentov, ktoré vznikli a sformovali sa pred mnohými rokmi v starých moriach a vytvorili tak ideálnu kombináciu minerálov.

Vápnik je potrebný pre vývoj zubov a kostí a pre udržanie ich štruktúry, mineralizácie a hustoty. Je tiež dôležitý pre zrážanie krvi. Podieľa sa na prenášaní signálov medzi nervovými bunkami a tiež prispieva ku kontrole hmotnosti. Má vplyv na funkcie svalov vrátane srdcového a napomáha činnosti črevných buniek a ich vývoj a rast.

Horčík udržuje zdravú hustotu kostí a ovplyvňuje energetický metabolizmus, prenos neurónov pre správne fungovanie nervového systému, zmršťovanie svalov vrátane srdcového, delenie buniek, udržanie zdravých kostí, zubov a syntézu bielkovín.

Mangán je antioxidant dôležitý pri ochrane buniek, podporuje produkciu potrebnej energie. Pomáha čistiť organizmus od voľných radikálov.

Chróm napomáha udržovať správnu hladinu cholesterolu v krvi a navodzuje duševnú pohodu a pocit zdravia.

ZLOŽENIE PRODUKTU: 1 kapsula obsahuje

= 332,5mg magnézium = 79% odporúčanej dennej dávky

= 545mg vápnika (calcium) = 42% odporúčanej dennej dávky

= 75mcg mangánu = 3% odporúčanej dennej dávky

= 6mcg chróm = 17% odporúčanej dennej dávky

ODPORÚČANÉ DÁVKOVANIE: dospelý 2 tabletky 2x denne počas jedla

 

Rýchly TEST na zistenie stavu horčíka vo Vašom tele si urobíte tu >>

Rýchly TEST na zistenie stavu vápnika vo Vašom tele si urobíte tu >>

 

Prajem Vám dostatočnú hladinu horčíka v tele a pevné zdravie.

Vaša Dušana :)

  

Od roku 2008 som členom medzinárodného Coral Clubu, ktorý sa špecializuje na zdravý životný štýl. Pomocou mnou odskúšaných prírodných biologicky aktívnych výživových doplnkov a mnohých skúseností a vedomostí o prírodných
a alternatívnych metódach, naučím aj Vás, ako sa účinne a jednoducho postaráte o zdravie seba a svojich blízkych.

Autorka e-booku Všetko, čo ste možno o vode nevedeli, alebo aká voda je vhodná na pitie
a e-booku 4+2 kroky ku zdraviu bez liekov.

 

 [Zdroj článku: Platený kurz Dr. O. Butakovej - SUPLEMENTOLOGIA a platený kurz Dr. O.Butakovej - ZÁKLADNA ŠKOLA ZDRAVIA]

[Zdroj použitých obrázkov: materiály z kurzov Dr. O. Butakovej]

 

Späť

Nemáte žiaden produkt vo Vašom košíku.