9 raňajok, ktorým sa treba radšej vyhnúť - Zdravie bez liekov
Language
Blog - detail

9 raňajok, ktorým sa treba radšej vyhnúť

08.07.2021 16:04
napísal admin
(počet komentárov: 0)
Akému jedlu sa ráno vyhnúť

Tí, ktorí vynechávajú raňajky, sú nerozumní - je to priama cesta k nadbytočným kilogramom a zlému zdravotnému stavu. Chybujú však aj tí, ktorí sú zvyknutí na hutné ranné jedlo: nie všetky jedlá sú vhodné ako prvé jedlo dňa.

Pri výbere toho, čo si dáte na raňajky, majte na pamäti, že ranné jedlo nie je dôležité len a ani tak pre postavu, ale pre dobré zdravie. Vhodné raňajky nielenže pomáhajú telu prebudiť sa, ale aktivujú metabolizmus a tráviaci systém na celý deň.

Dôsledky nesprávneho ranného jedla sa preto môžu prejaviť počas celého dňa: pocit letargie, nesústredenosť a chuť do niečo sa zahryznúť. Môžu za to najmä sladké raňajky: prudko zvyšujú hladinu glukózy v krvi a rovnako prudko ju znižujú, čím spôsobujú, že sa počas dňa cítite veľmi hladní.

Vysvetlenie prečo sú raňajky také dôležité, uvádza na svojom webe aj slovenská autorka známych kníh o zdravej strave, p. Antónia Mačingová >>

 

Predstavujem Vám teda 9 nevhodných jedál na raňajky.

 

  1. Pečivo: zákusky, koláče, croissanty (pečivo z lístkového cesta)

Klasické francúzske raňajky - šálka kávy a croissant - sú v skutočnosti veľmi nezdravé pre postavu aj pre zdravie všeobecne. Po prvé, všetko pečivo sú rýchle sacharidy, čo znamená, že vás takéto raňajky na dlhú dobu nezasýtia. Po polhodine, maximálne po hodine, budete chcieť opäť jesť. A je pravdepodobné, že sa to stane, keď prídete do práce. Tam si opäť dáte kávu a sušienky. Okrem toho rýchle sacharidy spôsobujú prudký nárast hladiny cukru v krvi, čo je pre telo vážny problém a znefunkčňuje pankreas.

Čím ich nahradiť? Tí, ktorí sa bez sladkého pečiva na raňajky nezaobídu, si môžu pripraviť diétny koláč - RECEPT: vajcia + tvaroh + med vyšľahajte v mixéri do hladka, nalejte do formy a upečte v rúre. A krém pripravíte z nízkotučného jogurtu, kakaa a medu, ktoré vyšľaháme v mixéri na homogénnu hmotu. Nalejte ho na koláč a máte poriadne raňajky.

 

  1. Sladkosti: cukríky, čokoláda

Sladkosti na prázdny žalúdok rozhodne nie sú vhodné. Zvýšia hladinu glukózy v krvi a dodajú vám trochu energie, ale nie na dlho, maximálne na pol hodiny. Nie je prekvapujúce, že tieto "raňajky" neprospievajú tráviacemu traktu ani metabolickým procesom v tele.

Čím ich nahradiť? Odborníci na výživu sa zhodujú - ak si naozaj chcete dopriať sladkosti, je lepšie si po poriadnych raňajkách dopriať marmeládu, horkú čokoládu alebo marshmallow, ale len ako občerstvenie, v žiadnom prípade nie namiesto raňajok.

 

  1. Kukuričné vločky s mliekom

Obchodníci ich nazývajú zdravými raňajkami (cornflakes), ale je to len reklamný trik. Prevažná väčšina takýchto výrobkov obsahuje obrovské množstvo cukru a aróm. A jediná cenná zložka obilnín - vláknina - sa v potrebnom množstve nachádza len v 2 % hotových raňajok. Samozrejme, že po jednom takomto jedle si nevšimnete žiadne zhoršenie, ale skúste ich jesť mesiac - a budete mať bolesti žalúdka a vyrážky na tvári.

Čím ich nahradiť? Môžete vziať ovsené vločky, zaliať ich mliekom a po ich odležaní pridať med, tvaroh a ďalšie prísady podľa chuti.

 

  1. Instantné kaše

Obilniny obsiahnuté v týchto kašiach sa pomelú a uvaria v pare. Áno, majú užitočné mikro živiny, ale ich množstvo sa v žiadnom prípade nedá porovnať s obsahom v bežnej pohánke alebo ovsených vločkách - tie jednoznačne vyhrávajú. Vrecúška, ktoré si nevyžadujú varenie, obsahujú obrovské množstvo chemických prísad a cukru.

Čím ich nahradiť? Mleté ovsené vločky bez akýchkoľvek prísad - uvaria sa za 3-5 minút. Nemáte ráno toľko času? Večer predtým si zalejte vločky mliekom, ráno pridajte bobuľové ovocie, med a orechy.

 

  1. Praženica s vyprážanou slaninou

Zdá sa, že je to skvelá voľba pre tých, ktorí chcú ráno dostať poriadnu porciu bielkovín. Ale nie vo forme vyprážaných vajec s prídavkom mastnej slaniny. Takéto raňajky nemožno nazvať správnymi, pretože tento pokrm vám dodá ďalšie kalórie a sťaží prácu tráviaceho systému.

Čím ju nahradiť? Omeleta s kuracím mäsom a strúhaným syrom. V prípade potreby možno jedlo doplniť zeleninou a celozrnným toastom.

 

  1. Tavené syry a tvarohy s príchuťou

Bohužiaľ, kupovaný ochutený tvaroh sa skôr zaraďuje medzi dezerty a sladkosti. Sladká a ochutená tvarohová hmota často obsahuje palmový olej. Navyše obsahuje toľko cukru a umelých príchutí, že sa vám vaše telo nepoďakuje. A tavený syr sa zase často vyrába zo zvyškov, teda zo syra, ktorý sa nemohol predávať vcelku.

Čím ho nahradiť? Obyčajný tvaroh alebo domáci tvaroh. Na ich prípravu vezmite tvaroh, zmiešajte ho s lyžicou medu a banánom v mixéri a potom túto hmotu vytvarujte do tvaru, ktorý pripomína tortu. Na polevu môžete použiť zmes kakaa a trošky vody. Nalejte ho na mini tvarohové koláčiky a dajte na 1 hodinu do mrazničky.

 

  1. Krupicová kaša

Tzv. manna kaša je jednou z najškodlivejších kaší pre tých, ktorí dbajú o svoju postavu. Neobsahuje takmer žiadne komplexné sacharidy ani vlákninu. Pri takomto silnom mletí pšenica stráca svoje výživové vlastnosti. Škrob a lepok však zostávajú. Škrob je veľmi nežiaduci pre osoby náchylné na ochorenia dýchacích ciest, zatiaľ čo lepok môže vyvolávať alergie a spôsobovať poruchy trávenia.

Čím ju nahradiť? Bohužiaľ, tu nie sú žiadne možnosti, je lepšie sa jednoducho vzdať krupice. Veď samotná krupica je veľmi kalorický produkt, a ak pridáte viac cukru, mlieka a masla, môžete zabudnúť na jej prínos pre Vašu postavu.

 

  1. Sendviče s klobásou alebo párkami

Moderné klobásy sú chudobné na mäso, ale majú veľa aróm a dochucovadiel. Okrem toho biely chlieb alebo pečivo, z ktorého sa najčastejšie pripravujú sendviče, je nezdravé a znamená rýchle sacharidy.

Čím sa dajú nahradiť? Namiesto klobásy môžete použiť kuracie mäso, morčacie mäso, kuraciu šunku alebo pečené morčacie mäso s korením. Aj toto jedlo je chutné a výdatné. Biele pečivo v bežnom sendviči môžete nahradiť celozrnným alebo ražným chlebom - ide o pomalé (komplexné) sacharidy, ktoré Vás zasýtia na dlhší čas.

 

  1. Müsli a granola

Jedna vec je, keď sa do takýchto kupovaných hotových müsli nepridávajú žiadne dochucovadlá a sladidlá, a druhá, keď je tých umelých prísad v müsli viac ako čokoľvek iného. Výrazné chute nezdravých kupovaných müsli nás provokujú k zväčšovaniu porcií a hltaniu umelých prísad. Mnohí ľudia majú vo zvyku chrumkať takéto cereálie ako občerstvenie aj keď sedia večer pred televízorom. Prirodzene, prejedanie sa vedie k zvýšeniu telesnej hmotnosti.

Čím ich nahradiť? Správne müsli je to, ktoré obsahuje len zrná a jeden alebo viac druhov orechov alebo sušeného ovocia, bez čokolády, polevy, medu alebo kakaa.

 

Viete o tom, že existujú aj potraviny, ktoré nie sú vhodné na prázdny žalúdok?

Toto je 9 potravín, ktoré nie je vhodné jesť na raňajky, ale ani kedykoľvek počas dňa nalačno.

 

  1. Droždie

Kvasinky prispievajú k tvorbe žalúdočných plynov, k nafúknutiu žalúdka, čo, ako viete, nie je veľmi príjemné. Preto je na lačný žalúdok každé kvasnicové (drožďové) pečivo zlá voľba.

 

  1. Jogurt (cmar, kefír)

Jogurt pomáha tráviť potravu pomocou užitočných baktérií, ktoré obsahuje. Ak sa všetky tieto potrebné baktérie dostanú do tela pred jedlom, jednoducho sa vstrebú agresívnou žalúdočnou šťavou a nič dobré v tele nestihnú urobiť. Jogurt nalačno teda nie je ani tak zlý, ako skôr zbytočný. Mal by sa jesť až po jedle.

 

  1. Káva

Keď sa kofeín dostane do žalúdočnej sliznice, začne ju dráždiť. V reakcii na to produkuje žalúdočnú šťavu, a ak tá nie je kŕmená inou potravou, rozčúli sa, správa sa agresívne a začne rozožierať sliznicu, a tak po čase môžete čakať hosťa v podobe gastritídy. Okrem toho kofeín dráždi aj žlčník. Ten sa zmršťuje a uvoľňuje žlč, ktorá je nevyhnutná pri trávení potravy. Ak nemá čo tráviť, začne sa smutne potulovať po tele. Sklamem aj tých, ktorí si myslia, že účinky kávy sa dajú zmierniť mliekom. Sťahujúce látky v káve a čaji sa totiž viažu s bielkovinami mlieka a vytvárajú takmer nerozpustné zlúčeniny, ktoré sa usadzujú ako obličkové kamene.

 

  1. Cukor a sladké ovocie

A všetky ďalšie potraviny ako sladkosti alebo sladké ovocie, napríklad banán. Cukor sa okamžite vstrebáva do tela a dráždi pankreas. Ten reaguje tak, že začne produkovať inzulín. Hladina cukru v krvi okamžite klesá, čo spôsobuje, že sa cítime apatickí a unavení, namiesto toho, aby sme boli čulí a plní energie.

 

  1. Citrusové plody

Sú plné kyseliny, ktorá sa s nadšením vrhá na žalúdočnú sliznicu a pomaly ju rozožiera. Ak nemáte žiadne problémy so žalúdkom a nepáli vás záha po jedle, potom môžete tieto riadky ignorovať. Ak však máte gastritídu s vysokou kyslosťou žalúdka, vredy a iné gastrointestinálne problémy, je lepšie sa citrusových plodov a čerstvých plodov z nich, na lačno zdržať.

 

  1. Hrušky

Naši predkovia hovorili: "Ráno je hruška pre telo jedom, ale večer je to ruža." Hrušky majú veľa hrubej vlákniny, ktorá traumatizuje jemnú sliznicu tráviaceho systému. Obzvlášť nebezpečné sú hrušky s veľmi hustou štruktúrou: majú obzvlášť veľa vlákniny.

 

  1. Kaki - Persimmon

Sú plné ťažko stráviteľnej vlákniny, ktorá spomaľuje pohyblivosť žalúdka a čriev - to je ten prípad, keď sa hovorí, že "žalúdok stojí". Tejto vlákniny sú plné najmä silne trpké kaki.

 

  1. Cesnak

Rovnako ako všetky druhy štipľavého korenia pôsobí ako kofeín, dráždi sliznice a žlčník.

 

  1. Studené nápoje

Studené nápoje zužujú cievy v žalúdku. To spôsobuje problémy s krvným obehom v žalúdku a celý proces trávenia je narušený. Preto by ste nemali piť studené nápoje nalačno alebo bezprostredne po jedle - lepšie je piť ich po niekoľkých hodinách.

 

Aké sú teda vlastne tie ideálne raňajky?

 

Tu sú príklady zdravých raňajok:

  1. ovsené vločky s mliekom, kúskami nesladeného ovocia a orechmi. Kaša je zdrojom pomalých sacharidov, ktoré zlepšujú tráviaci proces. A cukor z takýchto komplexných sacharidov sa uvoľňuje len málo, čím sa udržiava správna hladina energie počas niekoľkých hodín.

 

  1. bielkovinová zelenina (samozrejme, ideálne sezónna, ale v zime stačí aj mrazená). Bielkoviny z vajec, bieleho mäsa a rýb sú plne stráviteľné, poskytujú dlhý pocit sýtosti a zrýchľujú metabolizmus.

 

  1. toast z celozrnného chleba s tvarohom a zeleninou. Tvaroh je zdrojom rovnakého množstva bielkovín a celozrnné obilniny, pretože nemajú porušenú škrupinu, si zachovávajú viac vitamínov a mikroživín.

 

       Pani A. Mačingová napríklad odporúča tieto svoje zdravé recepty:

  1. Pohánku (alebo pšeno) s makom a ovocím, recept nájdete tu >>
  1. Mungo klíčy s banánom a medom, recept nájdete tu >>
  1. Amarantové (alebo aj iné) vločky, recept nájdete tu >>
  1. Raňajkový jablkový koláč, recept nájdete tu >>

 

 

Tak čo, akým jedlom teda bude od dnes začínať Váš deň?

Raňajkujte najmä zdravo, výživne a chutne!

 

Pekný deň želá

Vaša Dušana :)

  

Od roku 2008 som členom medzinárodného Coral Clubu, ktorý sa špecializuje na zdravý životný štýl. Pomocou mnou odskúšaných prírodných biologicky aktívnych výživových doplnkov a mnohých skúseností a vedomostí o prírodných
a alternatívnych metódach, naučím aj Vás, ako sa účinne
a jednoducho postaráte o zdravie seba a svojich blízkych.

Autorka e-booku Všetko, čo ste možno o vode nevedeli, alebo aká voda je vhodná na pitie
a e-booku 4+2 kroky ku zdraviu bez liekov.

 

 

[V článku sú použité voľne preložené informácie z ruských článkov prof. O. Butakovej z Coral Clubu]

Späť

Nemáte žiaden produkt vo Vašom košíku.