Liečba smiechom! - Zdravie bez liekov
Language
Blog - detail

Liečba smiechom!

26.08.2021 18:39
napísal admin
(počet komentárov: 0)
Smejte sa pre zdravie!

Liečba smiechom!

Ľudia sa dnes smejú oveľa menej. Prevláda skôr strach, stres a obavy. Vzhľadom na aktuálne dianie vo svete by sa dalo tvrdiť, že je to normálne. Ale už z detstva všetci poznáme výrok, že smiech lieči. Tak na to nezabúdajme ani v ťažkých časoch!

Terapia smiechom vstúpila medzi prostriedky na obnovu a udržanie zdravia už dávno, v 60. - 70. rokoch minulého storočia. Práve vtedy vedci začali skúmať smiech a jeho vplyv na ľudské telo. MedAboutMe hovorí o smiechu a jeho zdravotných výhodách: smiech je dôležitý!

 

Fyziológia smiechu (hormóny, imunita a iné)

Schopnosť smiať sa, má človek od narodenia. Mimochodom, smiať sa môžu iba najvyššie primáty: ľudia a niektoré opice. Ostatné zvieratá sa nemôžu a nevedia smiať.

Fyziologicke vysvetlenie: Smiech = dýchacie pohyby špeciálnej sily a trvania, ktoré sú sprevádzané charakteristickými pohybmi tvárových svalov a špecifickými zvukmi. Smiech vzniká vo chvíľach radosti, šťastia, pocitu plnosti života.

Ale táto definícia veľmi povrchne popisuje procesy prebiehajúce v tele vysmiateho človeka. V skutočnosti je všetko oveľa komplikovanejšie:

  • Keď sa zasmejete, inhalácia sa prehĺbi a vďaka sérii krátkych a silných výdychov nasledujúcich po inhalácii sú pľúca aktívnejšie.Vďaka tomu dochádza k intenzívnejšiemu okysličovaniu krvi a zlepšuje sa prísun kyslíka do mozgu, orgánov a tkanív.Smiech pomáha zmierniť preťaženie pľúc.
  • Smiech spúšťa uvoľňovanie endorfínov známych ako „hormóny šťastia“ a zároveň znižuje hladinu stresových hormónov kortizolu a adrenalínu.Endorfíny okrem iného znižujú intenzitu bolesti.Toto sa navyše týka tak psychickej, ako aj fyzickej bolesti.
  • Zníženie úrovne stresu vedie k zvýšeniu odolnosti tela voči nepriaznivým účinkom všetkého druhu: od prechladnutia a SARS po infarkty a mŕtvice.Štatistiky tvrdia, že smiech urýchľuje zotavenie z vážnych chorôb a dokonca pomáha v boji proti rakovine.
  • Vďaka smiechu naše svaly pracujú aktívne.V procese smiechu je zapojených asi 80 svalov, a to nielen tých tvárových.Svaly tváre pri dobrom „cvičení“ smiechom dostávajú celkom solídnu záťaž, porovnateľnú s bežným, ale nudným tréningom v posilňovni.
  • Cievy sa od smiechu rozširujú, krvný tlak klesá.
  • Smiech spôsobuje pokles hladín glukózy v krvi u diabetikov.
  • Smiech zmierňuje napätie a stuhnutosť svalov, zmierňuje strach.
  • Hodinové sledovanie humornej show spôsobuje zvýšenie aktivity lymfocytov a tento efekt pretrváva asi 12 hodín.A je známe, že lymfocyty majú ochrannú funkciu.Práve tieto bunky detekujú a ničia škodlivé prvky v tele.
  • Úloha smiechu v sociálnych vzťahoch je obrovská: nič nemôže ľudí spojiť tak rýchlo ako všeobecná zábava.

To všetko sa týka skutočného smiechu: úprimného, ​​otvoreného, ​​radostného. Takto sa smejú deti a šťastní dospelí.

Veda, ktorá sa zaoberá štúdiom smiechu, je gelotológia.

Smiech proti stresu a chorobám

Aj starí liečitelia si všimli, že rany víťazov sa hoja oveľa rýchlejšie ako porazeným. V historických prameňoch nájdete veľa porekadiel na tému smiech. Biblia hovorí, že zábava je prospešná ako liečenie a skleslosť „vysušuje kosti“. Hippokrates tiež napísal do jedného zo svojich pojednaní o smiechu a porovnal ho s medicínou.

Moderná medicína venovala smiechu veľkú pozornosť v polovici minulého storočia. Predpokladá sa, že impulzom pre vznik gelotológie bol životný príbeh Normana Cousinsa. Volali ho „Muž, ktorý rozosmial smrť“. Dvaja bratranci trpeli zložitým a bolestivým ochorením: ankylozujúcou spondylitídou. Toto ochorenie spôsobilo nielen strašnú deformáciu chrbtice a kĺbov, ale aj silné bolesti. Bratranci nedokázali ani len otvoriť ústa, aby sa najedli, umierali, ale lekári im nedokázali pomôcť.

Nebolo čo stratiť. Bratranci sa zamkli v dome s filmovým projektorom a zbierkou najlepších komédií a začali sa smiať. Ukázalo sa, že smiech skutočne pomáha vyrovnať sa s bolesťou. Spánok a potom chuť k jedlu sa pacientom vrátili. Po chvíli sa Norman dokázal postaviť na nohy a dokonca sa vrátil do práce.

Tento príbeh viedol lekárskych vedcov k tomu, aby brali smiech vážne a začali študovať účinky smiechu na zdravie.

Zatiaľ čo sa oficiálna medicína zaoberala experimentami a meraniami, v Indii sa zrodila Hasya joga alebo joga smiechu. Autorom je lekár Madan Kataria. Zakladateľ Hasya jogy je presvedčený, že pre skutočný smiech nie je potrebný ani dôvod: stačí vidieť ostatných, ako sa smejú. Na začiatok stačí iba správne dýchať a usmievať sa. Úsmevy sa čoskoro zmenia na skutočný smiech.

 

Očakáva sa, že iný smiech bude mať iný účinok:

  • basový a hlasný, podobný ako má Santa Claus: „Ho-ho-ho“ , má priaznivý účinok na tráviaci systém a žalúdok.
  • zvučná „Ha ha ha“ posilňuje srdce a pľúca.
  • tenké „Hee-hee“ zlepšuje prietok krvi do mozgu a znižuje riziko mozgovej príhody.

 

Odborný komentár

Stephen Sultanoff, PhD, prezident Americkej asociácie pre terapeutický humor: „Smiech a smútok nemôžu zaberať rovnaký psychologický priestor. Tým, že sa rozhodnete smiať, zaháňate negatívne emócie, ktoré vám škodia. “

 

Terapia smiechom v medicíne v rôznych krajinách

  • Ak navštívite webovú stránku slávnej americkej kliniky Mayo, ktorej pobočky sa nachádzajú v niekoľkých štátoch a ročne ošetria tisíce pacientov, potom medzi ponúkanými lekárskymi službami nájdete Laughing Cure = liečba smiechom.
  • Na klinikách v Nemecku, Holandsku, Švédsku, Izraeli a ďalších krajinách s rozvinutou medicínou je už dlho zavedená pozícia klauna, ktorého povinnosti zahŕňajú rozosmievanie pacientov.Lekári sa často učia špeciálnym technikám, ktoré im umožňujú pôsobiť ako klaun a spôsobiť tak pacientom smiech a znížiť tak hladinu stresu.
  • V Japonsku sa terapia smiechom používa pri komplexnej liečbe tuberkulózy a chorôb dýchacích ciest.
  • Po celom svete fungujú tisíce „škôl smiechu“, ktoré pomáhajú ľuďom naučiť sa správne sa smiať.Mnoho kliník má miestnosti na terapiu smiechom, pretože smiech je súčasťou arzenálu nástrojov na boj proti chronickým chorobám.
  • Vďaka smiechu môže ustúpiť aj rakovina.V každom prípade si to myslia špecialisti z Amerických centier pre liečbu rakoviny, ktorí naznačujú, že pacienti sa stretávajú v klube smiechu.
  • V Rakúsku vyšla kniha Z. Feuyerabendovej „Smiech lieči rakovinu“.Jeho autorka vyzýva pacientov, aby sa pravidelne venovali humoru, a je si istá, že to môže prispieť k zotaveniu.Môžete nesúhlasiť s takým lekárom, ktorý na vyšetrenia pacientov nosí vtipný klaunský nos, a nazvať ho šarlatánom? Nie je lepšie sa spolu s ním radšej smiať?

V Rusku sa terapia smiechom ešte len začína rozvíjať. V niektorých mestách sa už objavili skupiny smiechu a jogy, školy liečivého smiechu. Dúfajme, že tento vývoj bude úspešný, pretože smiechu nikdy nie je dosť.

 

Odborný komentár

Rimma Umyarová, psychologička, terapeutka smiechom: Žiadny typ psychoterapie neprináša toľko potešenia z liečby, ako môžete získať zo sedení na terapii smiechom. Nemusíte obracať svoju dušu naruby, aby ste prehovorili a vytiahli z hĺbky bolestivé, traumatické chvíle. Liečba je ľahká a radostná, v hre, so smiechom a pozitívnymi emóciami. Smiech je liek, ktorý je vždy pri vás.

 

Kto by sa nemal smiať

Ak vám ponúknu "všeliek", ktorý vyhovuje úplne každému, niet pochýb, jedná sa o podvod a šarlatánstvo.

Ale to sa netýka smiechu! Pretože terapia smiechom má tiež určité kontraindikácie, ale pravda je, že všetky sú len dočasné. Nesmejte sa dlho a silno, ak:

  • Ste sa práve podrobili operácii;
  • Ste tehotná žena s hrozbou predčasného pôrodu;
  • Ste pacient s niektorými formami hernie.

Všetkým ostatným sa odporúča smiech v neobmedzenom množstve.

 

 

 

 

 

 

 

Odborný komentár

Robert Provine, Ph.D., výskumník smiechu: Každý z nás vie, aký je smiech nákazlivý. Myslím si, že ten smiech nebol daný človeku, len aby si smiechom zlepšil svoje zdravie. Zdravie a zlepšenie zdravia sú následkami hlavného účelu smiechu =  spájania ľudí.

 

Zatiaľ čo vedci skúmajú možnosti smiechu, môžeme sa my jednoducho smiať, aby sme znížili stres a zmiernili bolesť. Smiech nebolí. A okrem toho je len príjemné smiať sa.

Smejte sa pre zdravie!

Vaša Dušana :)

  

Od roku 2008 som členom medzinárodného Coral Clubu, ktorý sa špecializuje na zdravý životný štýl. Pomocou mnou odskúšaných prírodných biologicky aktívnych výživových doplnkov a mnohých skúseností a vedomostí o prírodných
a alternatívnych metódach, naučím aj Vás, ako sa účinne a jednoducho postaráte o zdravie seba a svojich blízkych.

Autorka e-booku Všetko, čo ste možno o vode nevedeli, alebo aká voda je vhodná na pitie
a e-booku 4+2 kroky ku zdraviu bez liekov.

 

 

[Zdroj: článok z ruského webu Med about me odporúčala prof. O. Butakova na svojich prednáškach o zdraví vrámci Coral Clubu. Autor textu: Подакина Вера, obsah textu skontroloval expert: Голубев Михаил Аркадьевич]

 

 

 

Späť

Nemáte žiaden produkt vo Vašom košíku.